Nu har Blogg.se-appen uppdaterats
Vi har gjort lite sköna uppdateringar på vår app. Bland annat så kan du nu centrera texten i inläggen, vi har förbättrat bilduppladdningen och statistikvyn. Läs mer här.
Vad har ni gjort undrar du?
Jo men det ska vi berätta.
1. Enklare att skriva inlägg
Att skriva inlägg består av olika komponenter (text, bild, video, länk osv) som du enkelt kan lägga till, ta bort eller ändra ordning på. Vi har förbättrat bilduppladdningen så att du på ett smidigare sätt kan ladda upp de bilder du tagit på mobilen. Många har efterfrågat möjligheten att centrera texten, så det kan du göra nu. Plus att det är enklare att lägga in webb- och videolänkar.
Om du har iPhone och inte kan ladda upp bilder. Gå in i Inställningar -> bloggSe och kontrollera där att applikationen har tillgång till bilder. På Android när du klickar ladda upp bilder, kommer det upp en meny, välj där Dokument, då öppnas dina filer, du kan sedan välja att öppna galleri eller den mappen där du har sparat dina bilder.
2. Förhandsgranska inlägg
I arkivdelen (symbolen med fyra liggande streck) är edit- och radera-symbolerna tydligare så att du enklare kan hantera dina inlägg. Du kan även genom att klicka på ett inlägg förhandsgranska det i mobilen så du till exempel kan se hur dina inlägg gjorda på datorn ser ut i mobilen.
3. Förbättrad navigering
Det har tidigare varit stora problem med att gå tillbaka i appen när man har klickat sig vidare till exempelvis en blogg eller ett inlägg. Nu öppnas varje länkar i ett nytt fönster. Om du vill gå tillbaka så klickar du ner fönstret. Enkelt!
Vi har nu förbättrat statistikvyn så att den är enklare att läsa av. Du ser hur många klick och likes du har fått senaste tiden.
5. Text- och buggfixarFlertal text- och buggfixar är gjorda som gör det enklare och förbättrar upplevelsen för er användare.
Här hittar du appen: